Co zrobić, aby nie dopuścić́ do rozwodu

Co zrobić, aby nie dopuścić́ do rozwodu

„Kolejne święta, które nie przyniosły zmiany”, „znowu było tak samo”, „On/Ona się nigdy nie zmieni”. Tak najczęściej ludzie tłumaczą pozew rozwodowy składany po Bożym Narodzeniu czy po Sylwestrze.  I zaraz dodają „chcę by kolejne święta były już inne”.

Do rozmów na temat rozwodów często dochodzi już w trakcie świąt, czasami tuż po nich. Jeden ze współmałżonków –zwykle jest to kobieta, bo to one najczęściej w tym okresie decydują się na złożenie pozwu – informuje partnera o swojej decyzji. Wtedy jest jeszcze szansa, żeby uniknąć kroków formalnych – czyli skierowania wniosku rozwodowego do sądu.

Jak ratować małżeństwo

Wszystko zależy od tego czy dana osoba jest zdecydowana i zdeterminowana by sądowo stwierdzić rozkład małżeństwa. Jeżeli nie, jeżeli liczy jeszcze na powrót do normalności, para może zdecydować się na wizytę w poradni małżeńskiej i poddanie się specjalistycznej terapii. Eksperci mają za zadanie przypomnieć małżonkom, że dalej się kochają, o ile oczywiście tak nadal jest. Warunkiem sukcesu takiej terapii jest jednak to, że oboje małżonkowie chcą się jej poddać. Jeżeli tylko jedno z nich chce ratować małżeństwo – nic nie da się zrobić.

Na terapię decyduje się jednak tylko część małżeństw w kryzysie. Większość woli próbować „naprawić” swój związek samodzielnie. Jeżeli chcą spróbować – dają sobie szansę. Jednak obserwacje specjalistów wskazują, że sukces udaje się osiągnąć niewielu parom. Nawet, jeżeli w naprawę małżeństwa angażują się rodziny czy przyjaciele.

Pozew w sądzie. Co zrobić by nie dopuścić do rozwodu?

Kiedy jeden ze współmałżonków jest przekonany, co do potrzeby rozwodu, o złożeniu pozwu możemy się dowiedzieć już po wpłynięciu dokumentów do sądu. Nawet wtedy jednak sytuacja osoby, która nie chce rozwiązania małżeństwa, nie jest przesądzona. Nie jest tak, jak się powszechnie uważa, że sądy mają obowiązek udzielić rozwodu. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ściśle określa warunki rozwiązania małżeństwa.

Sąd może udzielić rozwodu dopiero wtedy, kiedy nastąpi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Z zupełnym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia wtedy, kiedy ustały łączące współmałżonków więzi: fizyczna, psychiczna i gospodarcza. Z trwałym rozkładem pożycia małżeńskiego mamy do czynienia z kolei wtedy, gdy brak jest podstaw do twierdzenia, że małżonkowie powrócą do wspólnego pożycia. Zdarzają się, bowiem przypadku, gdy wrogość, między jeszcze do niedana najbliższymi sobie ludźmi jest tak widoczna, że sąd nie ma przesłanek by uwierzyć, że to się może zmienić.

Warto, więc pamiętać, że jeżeli sąd nie znajdzie dowodów na zupełny rozkład pożycia małżeńskiego to rozwodu nie udzieli. Nawet, bowiem jeśli ustały więzi: fizyczna, psychiczna i gospodarcza to mogą być przesłanki, że to się zmieni.

Mediacja

Zanim jednak rozwodzący się małżonkowie znajdą się na sali sądowej, jest szansa, że konflikt uda się rozwiązać bez udziału składu orzekającego. Od wielu lat w polskim prawie istnieje instytucja mediacji. Sąd nie może jej jednak nakazać – muszą się na nią zgodzić obie strony. Mediator jest bezstronny i stara się pomóc małżonkom zrozumieć swoje racje. Ma za zadanie doprowadzić do kompromisu. Zdarza się bowiem, że dopiero podczas takich mediacji małżonkowie mogą opowiedzieć, co ich dręczy i spróbować osiągnąć porozumienie.  Wtedy sprawa może zakończyć się wycofaniem pozwu.

Odpowiedź na pozew

Osoby, przeciwko którym złożono pozwy rozwodowe nie są zmuszone do odpowiadania na zarzuty współmałżonka dopiero na sali sądowej. Mogą napisać odpowiedź na pozew. – Jest to pismo procesowe, w którym strona pozwana może kwestionować argumenty zawarte w pozwie rozwodowym– opowiada radca prawny Wioletta Hawrylak z Kancelarii Prawnej H&Z.  Zaznacza, że w takim piśmie możemy wykazać, że:

– nie zostały spełnione ustawowe przesłanki – rozkład pożycia nie jest trwały i zupełny,

– decyzja sądu jest niekorzystna dla ich małoletnich dzieci,

– rozwód jest niedopuszczalny, ponieważ domaga się go strona odpowiadająca wyłącznie za rozkład pożycia,

– orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Sprzeczność z zasadami współżycia społecznego występuje wtedy, kiedy osoba pozwana jest poważnie chora lub niepełnosprawna. Jednak to nie jedyne podstawy do stwierdzenia takiego faktu. Sąd za każdym razem analizuje sytuacje danej rodziny– wyjaśnia Wioletta Hawrylak z Kancelarii Prawnej H&Z.  Jak dodaje pozwana strona może domagać się odrzucenia pozwu wtedy, kiedy uważa, że to małżonek, który złożył pismo odpowiada za rozkład pożycia małżeńskiego. Trzeba wtedy uzasadnić takie twierdzenie i przedstawić dowody. Z kolei, jeśli chodzi o dobro małoletnich, wspólnych dzieci to nie chodzi tutaj tylko o sprawy materialne, pozwany musi, więc przedstawić także inne argumenty.

Jeżeli chcemy by odpowiedź na pozew miała szansę na uznanie przez sąd, powinna być konsultowana z prawnikami. Fachowcy podpowiedzą nam, jakich użyć argumentów i które z nich może wziąć pod uwagę sąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *