+48 71 715 55 60
·
w.hawrylak@kancelariahawrylak.pl
·
Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00
Infolinia

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był …

Już niedługo Dzień Kobiet.

Warto zauważyć, że to święto to nie tylko skojarzenie z kwiatami. Jego historia jest o wiele dłuższa. Święto to ustanowione zostało w 1910 roku przez Socjalistyczną Partię Ameryki, w celu krzewienia idei równouprawnienia oraz uczczenia ofiar w walce o emancypację kobiet. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909r. Warto też Pamiętać że Polki uzyskały prawa wyborcze już w listopadzie 1918 roku! W 1919 roku Polki po raz pierwszy poszły do urn i były kandydatkami w wyborach. Obywatelstwo kobiet w tamtych czasach nie było w Europie sprawą ani powszechną, ani oczywistą. Kobiety w Polsce otrzymały prawa wyborcze wcześniej niż w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. Dopiero w drugiej połowie XX wieku takie prawo otrzymały kobiety w Szwajcarii w 1971 roku, za wyjątkiem jednego z kantonów, w którym mogą głosować od 1990 roku, następnie w 1976 roku w Portugalii, a w 1984 – w Liechtensteinie.

Warto zauważyć, że poza nadaniem praw obywatelskich, w okresie dwudziestolecia międzywojennego innymi aktami prawnymi wyrównywano prawa Kobiet w Polsce, chociażby wprowadzony w 1934 r. Kodeks Handlowy, który dawał kobiecie zupełną swobodę prowadzenia handlu. W 1929 r. powstał też projekt prawa małżeńskiego osobowego, zakładający równość między małżonkami, wprowadzający świeckie małżeństwa i rozwody. Kobiety zaczęły aktywnie uczestniczyć w różnego typu stowarzyszeniach i organizacjach, nastąpił znaczący rozwój prasy kobiecej, często sprofilowanej na aktywizację kobiet. W tym okresie coraz więcej kobiet podejmowało pracę.

Dzięki temu z pewnością jako kobiety mamy łatwiej. W chwili obecnej widok kobiety w kasku na budowie czy w ławach sejmowych czy na Sali sądowej nikogo nie dziwi. Ale jest jeszcze wiele do zrobienia, zaś obecnie rozróżnienie pracowników ze względu na płeć to przejaw dyskryminacji. Również nasze wynagrodzenie nie może być niższe tylko dlatego, że jesteśmy kobietami. Jako Kancelaria pomagamy każdemu, nie tylko kobietom, ale w tym szczególnym dniu życzymy im wszystkiego najlepszego! W Kancelarii mamy silną kobiecą reprezentację, mimo iż nasz zawód jeszcze 20 – 30 lat temu był uważany za męską domenę. Dlatego – choć nie tylko w tym jednym dniu – warto życzyć Wszystkiego Najlepszego!

Related Posts